Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Utraciłeś dokumenty - zastrzeż je!

Data publikacji 24.12.2018

Od 2008 roku trwa społeczna Kampania Informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. W tym czasie udało się zwiększyć ilość zastrzeganych dokumentów tożsamości, które zostały zgubione lub skradzione. Warto dowiedzieć się co zrobić w przypadku utraty dokumentów tożsamości, zanim ktoś wykorzysta je bez naszej zgody.

 

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni przed całym wachlarzem przestępstw.

Jednym ze znaczących elementów tej Kampanii jest współpraca z Policją. Dzięki aktywnemu wsparciu Komendy Głównej Policji informacja o Systemie DZ trafia do wszystkich jednostek terenowych na terenie całego kraju, a stamtąd do każdej osoby, która zgłasza problem kradzieży dokumentów.

Bardzo istotne jest, aby każdy wiedział co należy zrobić w przypadku zagubienia lub kradzieży dokumentu tożsamości, zanim zostanie on wykorzystany przez osobę nieuprawnioną. Taka wiedza, pozwoli przede wszystkim na zmniejszenie liczby oszustw i wyłudzeń, które nierzadko powodują duże straty.

Jak informuje Związek Banków Polskich na koniec września 2018r. W Centralnej Bazie Danych Systemu DZ zastrzeżonych było prawie 1,7 mln dokumentów tożsamości. W ciągu ostatniego roku, jak wynika z „Raportu o dokumentach infoDOK” udaremniono aż 5,4 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę ponad 416,5 mln złotych.

Szczegółowe informacje, jak reagować w przypadku utraty dokumentów znajdują się w specjalnym portalu www.dokumentyzastrzezone.pl.

Powrót na górę strony