Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie jesteśmy obojętni

Data publikacji 21.11.2018

W ostatnich dniach pogoda zdecydowanie się pogorszyła. Niskie temperatury panujące na zewnątrz zagrażają życiu i zdrowiu nie tylko osób bezdomnych, ale także samotnych, starszych, nieporadnych życiowo czy będących pod wpływem alkoholu. Gnieźnieńscy dzielnicowi i policjanci referatu patrolowo – interwencyjnego na bieżąco zwracają uwagę wobec osób, które nie potrafią znaleźć sobie bezpiecznego noclegu. Pamiętajmy! Nie bądźmy obojętni na los innych.

 

Okres zimowy dla osób bezdomnych, samotnych, starszych czy nieporadnych życiowo, a także tych pod wpływem alkoholu jest szczególnie niebezpieczny. Niskie temperatury powodują, że są one bardziej niż w innych porach roku narażone na utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego nie bądźmy obojętni widząc osoby błąkające się po mieście, siedzące, czy leżące na ławkach, chodnikach, czy przystankach autobusowych. Odpowiednia reakcja może uratować im życie. Czasami jeden telefon wystarczy, aby uratować komuś życie.

Z uwagi na pogarszające się warunki atmosferyczne gnieźnieńscy dzielnicowi przeprowadzili już rozpoznanie odnośnie osób bezdomnych i miejsc w których przebywają. Z zebranych informacji wynika, że na terenie naszego miasta znajduje się około 100 bezdomnych, z czego zdecydowana większość przebywa w przeznaczonych dla nich schroniskach. Policjanci zaobserwowali, że zmniejszyła się również ilość miejsc w których przebywają, ale trzeba pamiętać, że niektórzy bezdomni są to osoby które pojawiają się chwilowo, po czym przenoszą się do innego miasta.

Trzeba również zwrócić uwagę iż w bieżącym roku został zabezpieczony przed dostępem osób postronnych, w tym bezdomnych budynek byłego hotelu przy ul. Strumykowej w Gnieźnie. Pomimo tego, dzielnicowi podczas obchodu tego budynku zauważyli, że bezdomni, co prawda sporadycznie, jednak dostają się do niego poprzez wyższe kondygnacje. W związku z tym funkcjonariusze ponownie zwrócą się do uprawnionych instytucji o skuteczniejsze zabezpieczenie obiektu.

W ubiegłym tygodniu w gnieźnieńskiej komendzie odbyło się spotkanie przedstawicieli służb i organizacji pozarządowych, zajmujących się problematyką osób bezdomnych oraz udzielania im pomocy, a także osobom samotnym i bezradnym życiowo. Uczestniczący w tym spotkaniu wymienili się niezbędnymi informacjami na temat przebywania bezdomnych, ich transportu karetkami pogotowia, pomocy potrzebującym przebywającym na naszym terenie obcokrajowcom. Ustalono również wspólne patrole policji, straży miejskiej, pracowników socjalnych MOPS i "Pomocnej Przystani". Podczas takich kontroli osoby bezdomne informowane są o adresach organizacji i stowarzyszeń zobowiązanych do udzielania im pomocy.

 

 

Powrót na górę strony