Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jesienny rowerzysta - rady

Data publikacji 23.10.2018

Jesienna aura powinna zmusić każdego pieszego i rowerzystę do zadania sobie pytania „czy jestem widoczny dla innych kierujących?” oraz "czy jestem bezpieczny na drodze?". Deszcz, mgła, szybciej zapadający zmrok to dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów niekorzystne zjawiska. Przypominamy i apelujemy – rowerzysto zrób wszystko by być bezpiecznym.

 

Rowerzyści powinni pamiętać, że jesienią ich widoczność znacznie się pogarsza, nie tylko na drogach poza terenem zabudowanym ale także na słabo oświetlonych miejskich ulicach. Nie tylko dlatego, że szybciej zapada zmrok, lecz również ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne tj. deszcz, mgły.

Bezpieczny rowerzysta to oświetlenie i odblaski

Bardzo ważne jest posiadanie przy rowerze oświetlenia. Jest ono obowiązkowe. Lampka przednia powinna dawać światło koloru białego i najlepiej jeśli będzie dawało mocną wiązkę światła, wtedy kamienie, dziury w nawierzchni, kałuże na drodze dla kierującego rowerem nie będą niemiłą niespodzianką. Z tyłu powinno znajdować się światło czerwone. Zwracamy uwagę, że zamontowane światła tuż pod siodełkiem są złej widoczności, często zakrywa je bluza czy kurtka. Zalecamy światło tylne zamontować z tyłu bagażnika, na tylnym błotniku lub na rurze od siodełka ale tak by było widoczne dla pojazdów znajdujących się za nami.

Należy pamiętać – oświetlenie nie jest tylko dla nas - rowerzystów ale jest istotne dla innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić oświetlenie w rowerze. Dodatkowo swoją widoczność możemy podnieść stosując odblaski.

Po co rowerzyście odblask?

Rowerzysta stosując elementy odblaskowe w odzieży lub zakładając na siebie kamizelkę odblaskową daje sobie szanse na szybszą reakcję kierowcy. Dzięki elementom odblaskowym szybciej rowerzysta jest widoczny dla jadącego za nim pojazdu. Warto czyścić elementy odblaskowe po podróży rowerem w niepogodę. Pamiętajmy, że kierowca (przy włączonych światłach mijania) widzi ubranego na ciemno pieszego czy rowerzystę dopiero z odległości 25-30 metrów. Jasne ubranie powoduje, że pieszy staje się widoczny z 50 metrów, a dodatkowe elementy odblaskowe wydłużają ten dystans do 130-160 metrów. To oznacza, że kierowca ma nawet 3 razy więcej czasu na reakcję. Piesi posiadają obowiązek stosowania elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym, natomiast rowerzyści mogą zastosować odblask jako dodatkowe zabezpieczenie siebie. Często oświetlenie w rowerze jest kiepskiej jakości i to odblask dodatkowo podnosi bezpieczeństwo.

Przymrozek na drodze

Deszcz, mgła, szadź, przymrozek – bywają dla rowerzystów niebezpieczne. Pamiętajmy, że w tym okresie trudniejsze są warunki na drodze nie tylko dla kierowców samochodów ale przede wszystkim dla rowerzystów. Znaki poziome na jezdni (te wymalowane białą farbą) mogą być śliskie i hamowanie na nich może zakończyć się utratą panowania nad rowerem. Równie niebezpieczne mogą okazać się zalegające na poboczach liście – mokre są śliskie, natomiast często przykrywają ubytki w nawierzchni drogi lub kałuże. Jeżdżąc po liściach bądźmy przygotowani na utrudnienia w prowadzeniu roweru.

Przypominamy także o przepisach

Rowerzystów obowiązują przepisy ruchu drogowego. Każde dziecko które zdało egzamin na kartę rowerową może poruszać się pod drodze publicznej i jest zobowiązane do posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego swoje umiejętności i wiedzę – kartę rowerową. Jeżdżąc rowerem po drogach należy pamiętać,że także rowerzystów obowiązują znaki i sygnały drogowe, należy ustępować pierwszeństwa pieszym na przejściu dla pieszych i nie wolno przejeżdżać w poprzek przez przejście dla pieszych. Należy sygnalizować zamiary skrętu w prawo czy w lewo. Rowerzysta jest współodpowiedzialny za to co się dzieje na drodze, obowiązują go te same zasady i przepisy drogowe co kierowców samochodów.

Powrót na górę strony