Jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi
W ramach Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi profilaktyk społeczny st. asp. Krzysztof Socha spotkał się z młodzieżą Zespołu Szkół Ekonomiczno – Odzieżowych w Gnieźnie. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest edukacja w zakresie zapobieżenia stania się ofiarą handlu ludźmi.
16 października br. profilaktyk społeczny Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie spotkał się z młodzieżą klas pierwszych i drugich, aby porozmawiać na temat zagrożenia handlem ludźmi. Młode osoby szczególnie narażone są na ryzyko stania się ofiarą handlu. Dlatego też, działania policjantów mają na celu przestrzec i uchronić młodzież przed podejmowaniem niewłaściwych decyzji zagrażających ich życiu lub zdrowiu. Chęć zarobku i podróży powoduje, że to młodzi ludzie korzystają z ofert pracy za granicą, gdzie mogą zostać wykorzystani do niewolniczej pracy lub w celach seksualnych.
W trakcie spotkań młodzież mogła dowiedzieć się między innymi: czym jest handel ludźmi, kim są ofiary, co je spotyka oraz jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać podczas podróżowania.
Funkcjonariusz przekazał uczestnikom spotkań kilka ważnych porad przed wyjazdem za granicę. Przypominali o tym, że ważnym elementem wyjazdu jest znajomość adresu i numeru telefonu najbliższego konsulatu w kraju do którego się wyjeżdża, bo w razie jakichkolwiek kłopotów tam można otrzymać pomoc. Młodzież mogła skorzystać z cennych informacji na temat problematyki handlu ludźmi.