Przyszły mrozy - zwróćmy uwagę na osoby samotne i bezdomne - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przyszły mrozy - zwróćmy uwagę na osoby samotne i bezdomne

Data publikacji 26.02.2018

W związku z pogorszeniem się warunków pogodowych i znacznym spadkiem temperatur, policjanci sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych. Szczególnie w okresie chłodów, każdego kto ma informacje o osobach przebywających w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu prosimy o kontakt z policją lub wyspecjalizowanymi instytucjami Może w ten sposób uratujemy czyjeś życie.

 

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia dwa przypadku zgonu mężczyzn na terenie powiatu gnieźnieńskiego. W dniu 25 lutego przed godziną 16:00 policjanci zostali poinformowani o znalezieniu zwłok, na terenie opuszczonych budynków w Czerniejewie, 35-letniego mieszkańca tej miejscowości. Kilka godzin później wpłynęło zgłoszenie o odnalezieniu w Gnieźnie, na terenie pustostanu ciała 45-latka, bez stałego miejsca zamieszkania. Przybyły na miejsce lekarz w obydwu przypadkach nie wskazał przyczyn zgonu, wykaże je badanie sekcyjne.

Jednak policjanci zwracają się do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub niestosownie ubranych do pory zimowej. Zwracajmy szczególną uwagę na dzieci, osoby starsze, bezdomne i będące pod wpływem alkoholu. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, tel. alarmowe 997 lub 112.

Z uwagi na panujące warunki atmosferyczne Policjanci na terenie Gniezna, jak i innych miejscowości na terenie powiatu kontrolują parki, dworce, opuszczone budynki oraz pozostałe miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Informują o adresach noclegowni, a w skrajnie trudnych przypadkach odwożą bezdomnych w bezpieczne miejsce. Policjanci troszczą się też o osoby, które przebywają w miejscach zabronionych, gdzie może dojść do zagrożenia ich życia i zdrowia.

Przypominamy i apelujemy:

Informacje o osobach samotnych i bezdomnych zwłaszcza w chwili zagrożenia ich życia bądź zdrowia należy przekazywać wszystkim służbom i instytucjom posiadającym w swoich kompetencjach pomoc stałą lub doraźną dla tych osób.

Wymienionymi instytucjami oprócz Policji i Straży Miejskiej na terenach gmin są również Ośrodki Pomocy Społecznej.