Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pamiętajmy o ostrożności na drodze

Data publikacji 27.10.2017

Jesień to pora roku wymuszająca na kierowcach zmianę techniki jazdy. Występują poranne przymrozki, mgły ograniczające widoczność, a liście zalegające na jezdniach sprawiają, że stają się one bardzo śliskie. Policjanci gnieźnieńskiej drogówki ostrzegają, że każdy kierowca powinien już teraz mimo, że w dzień jest jeszcze ciepło dostosować się do nowych warunków podróżowania. Coraz częściej występujące jesienią opady atmosferyczne powodują utratę przyczepności auta na jezdni. Opadające liście powodują, że na drodze tworzy się maź poślizgowa, dlatego droga hamowania wydłuża się dwukrotnie. Podstawową zasadą bezpiecznej jazdy jest dostosowanie prędkości do warunków jazdy.

 

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego gnieźnieńskiej policji apelują, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej. Kodeks drogowy nakłada obowiązek używania przednich świateł przeciwmgłowych w przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza. Zezwala też na ich użycie podczas dobrej widoczności od zmierzchu do świtu na drodze krętej, która oznaczona jest odpowiednimi znakami. Należy jednak pamiętać, że używanie świateł przeciwmgłowych może być uciążliwe dla innych kierowców. Z kolei tylne światło przeciwmgłowe może być włączone wyłącznie, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że osoby poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.

Powrót na górę strony