Bezpieczne grzybobranie - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne grzybobranie

Data publikacji 31.08.2017

Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzyby musimy zachować szczególną ostrożność.

 

Wybierając się na grzyby warto pamiętać o kilku zasadach. Najczęściej narażeni jesteśmy na niebezpieczeństwo zgubienia się w lesie, dlatego warto znać kilka wskazówek, które pomogą bez zakłóceń korzystać z uroków przyrody.

Pamiętajmy!

- przed wycieczką do lasu poinformujmy swoich bliskich w jakich okolicach będziemy zbierać grzyby oraz określmy przybliżony czas powrotu. Musimy mieć świadomość, iż podczas zbierania grzybów można łatwo stracić orientację i zgubić się w lesie,

- nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie, pamiętajmy, aby mieć przy sobie elementy odblaskowe.

- jeżeli jest to możliwe, zabierzmy ze sobą telefon komórkowy, dzięki temu w każdej chwili będziemy mogli wezwać pomoc,

- unikajmy samotnych wypraw do lasu, najlepiej wybrać się większą grupą,

- regularnie sprawdzajmy czy ktoś z naszej grupy za daleko się nie oddalił. Dobrze jest mieć ubrania z elementami odblaskowymi, ponieważ w sytuacji, kiedy będziemy potrzebować pomocy, łatwiej będzie nas znaleźć.

 - wybierając się do lasu samochodem nie zostawiajmy w nim żadnych wartościowych przedmiotów, które mogą stanowić pokusę dla złodzieja. Nie zapomnijmy zamknąć pojazdu. Pamiętajmy, gdzie zaparkowaliśmy.

- w lesie nie możemy pozostawiać śmieci, rozpalać ognisk czy wyrzucać niedopałków papierosów,

- zbierajmy tylko te grzyby, co do których mamy pewność, że są jadalne.

 

źródło - KWP Poznań