Idź tak, abyś doszedł - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Idź tak, abyś doszedł

Data publikacji 26.06.2017

Wielkopolska Policja zwraca się z apelem: zadbajmy wspólnie, aby letnie wakacje okazały się czasem wspaniałej przygody, wyjazdów i wspomnień. Niech żaden nieszczęśliwy wypadek nie zakłóci naszego wypoczynku. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W dniach 28-30 czerwca br. po raz kolejny zostanie przeprowadzona akcja „NURD”, której celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach naszego województwa...

 

Na początku czerwca policjanci przeprowadzili identyczną akcję. Jej efekty to ponad 4 tys. skontrolowanych pojazdów i ponad 4,5 tys. ujawnionych wykroczeń. Zatrzymano również 41 praw jazdy, w tym 15 za przekroczenie prędkości o 50 km/h. Podczas akcji „NURD” policjanci ujawnili ponad 1400 nieprawidłowych zachowań pieszych i 312 nieprzepisowych manewrów rowerzystów. 976 kierowców samochodów nie przestrzegało przepisów drogowych w stosunku do pieszych i rowerzystów.

Warto zauważyć, że na drogach powiatu gnieźnieńskiego od początku 2017 roku doszło do 32 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć a 35 zostało rannych. Policjanci odnotowali również 515 kolizji drogowych

Sezon wakacyjny charakteryzuje się wzrostem zagrożeń w ruchu drogowym, zwiększa się ilość włamań do domów i mieszkań oraz ilość wypadków w wodzie. Ilość wypadków drogowych rośnie w weekendy, szczególnie na drogach prowadzących do miejscowości letniskowych. Ciągle główną przyczyną najtragiczniejszych zdarzeń jest nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu prędkość pojazdów.

Wpływ na bezpieczeństwo mają także kierujący jednośladami, szczególnie motocykliści, którzy niejednokrotnie kierują pojazdami bez posiadanych uprawnień, niesprawnymi pojazdami, nie zakładając na głowę kasków ochronnych. Najczęstszymi błędami popełnianymi przez rowerzystów jest nieprawidłowa zmiana kierunku jazdy. Natomiast największym ”grzechem” pieszych jest przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych lub w nieprawidłowy sposób, nie korzystanie z chodnika lub poruszanie się po jezdni w nieprawidłowy sposób oraz niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Źródło: KWP Poznań