Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważaj, co podpisujesz

Data publikacji 09.05.2017

Pomimo apeli co pewien czas gnieźnieńscy funkcjonariusze przyjmują zgłoszenia dotyczące oszustw podczas zawierania umów. Bądźmy ostrożni i nieufni wobec osób, którzy pod pretekstem pozornej oszczędności ,,podsuwają” nam do podpisanie ,,korzystne” umowy, bez względu na to, czy chodzi o dostawcę gazu, energii, czy operatora telefonu. Pamiętajmy, że jeden nieświadomie złożony podpis może być przyczyną wielu problemów.

 

Jakiś czas temu do gnieźnieńskiej prokuratury zgłosił się gnieźnianin w średnim wieku i zawiadomił o oszustwie na jego szkodę jego 80-letniej samotnie mieszkającej matki. Do przestępstwa miało dojść poprzez zawarcie niekorzystnej umowy dotyczącej dostawcy usług telekomunikacyjnych. Umowa ta zrywała poprzednio zawartą umowę i była jego zdaniem niekorzystna dla jego matki. Mężczyzna twierdził, że pracownicy firmy wykorzystali chorobę kobiety do podpisania usług. On dowiedział się o niej po kilku miesiącach od jej podpisania, gdy przyszło wezwanie do zapłaty i dawno już minął termin na odstąpienie od podpisanej umowy. Oprócz powiadomienia prokuratury gnieźnianin złożył pozew do sądu. Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z gnieźnieńskiego wydziału kryminalnego.

Jak się okazuje nie jest to odosobniony przypadek. Dlatego przypominamy i radzimy, by interesować się i wspierać w różnych sytuacjach życiowych swoich samotnie mieszkających rodziców.

Warto też przypomnieć swoim bliskim seniorom kilka podstawowych zasad:
1. Nie każdy, kto dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary.
2. Zanim otworzymy drzwi nieznajomemu zadbajmy o to, by towarzyszyła Wam osoba zaufana (rodzina, sąsiad).
3. W przypadku osób podających się za przedstawicieli instytucji zawsze żądajmy legitymacji lub identyfikatora.
4. Nigdy nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom obcym.
5. Nie udzielajmy przez telefon żadnych informacji dotyczących danych osobowych, numerów, kont bankowych, haseł do nich oraz stanu majątkowego.
6. Nie wierzmy w żadne fantastyczne okazje.
7. Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza Państwa niepokój.

Czujność, ograniczone zaufanie w stosunku do nowo poznanych osób z pewnością zmniejszy ryzyko, że to właśnie my staniemy się ofiarą oszusta. Rozmawiajmy z Seniorami w naszym rodzinnym domu o powyższych zagrożeniach. Nawet mimo ich sprzeciwu bądź niechęci sprawdzajmy podpisane umowy i rachunki. Nie obawiajmy się również w przypadku jakichkolwiek wątpliwości powiadamiać o zdarzeniu Policję.


 

Powrót na górę strony