Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącenie 10-latki w Gnieźnie

Data publikacji 29.11.2016

W poniedziałek, 28 listopada br. o godzinie 11:40 na ul. 3 Maja w Gnieźnie kierująca samochodem osobowym potrąciła 10-latkę, która nagle wtargnęła na jezdnię. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji 10-letnia piesza, poruszająca się chodnikiem ulicą 3 Maja w Gnieźnie od strony szpitala, nie zachowała środków ostrożności i weszła na przejście dla pieszych wprost pod jadący samochód marki Citroen C3 kierowany przez 52-letnią mieszkankę Gniezna doprowadzając do bocznego uderzenia.

Dziewczynka z obrażeniami ciała w postaci złamania nogi, po opatrzeniu w szpitalu w Gnieźnie została przetransportowana do szpitala dziecięcego w Poznaniu.

Jak ustalili funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego kierująca citroenem była trzeźwa.

Gnieźnieńscy policjanci zwracają się z apelem do rodziców dzieci w wieku szkolnym, by przypomnieli im przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych. To, co dla dorosłego jest odruchowym zachowaniem, dla dziecka, zwłaszcza młodszego, jest skomplikowaną czynnością. Tak właśnie jest z przechodzeniem przez jezdnię. Zadanie to wymaga: oceny sytuacji, podjęcia decyzji i wprowadzenia jej w życie w odpowiednim momencie. Dla dzieci może to nie być wcale takie proste.

Niezależnie od tego, gdzie dziecko przechodzi przez jezdnię, musi upewnić się, że kierowca nadjeżdżającego samochodu widzi je i zwalnia. Jeśli tak, sprawdza raz jeszcze, czy nic nie nadjeżdża i zdecydowanym, szybkim krokiem pokonuje jezdnię.

    Niewątpliwie najbezpieczniej przejdzie przez jezdnię na wyznaczonym przejściu, przez tzw. „pasy” z sygnalizacja świetlną. To nie znaczy jednak, że jest to miejsce w 100% bezpieczne.

    Na pasach także zdarzają się potrącenia. Na przykład kierowca może za późno nacisnąć na hamulec. Pieszy, przechodząc przez jezdnię, ZAWSZE więc powinien zachować szczególną ostrożność.
Co rodzice powinni przekazać dziecku na temat przechodzenia przez jezdnię:

·         Nie przechodź „z marszu”, zwolnij, a gdy widzisz samochód - zatrzymaj się.

·         Zanim postawisz krok na jezdni, ZAWSZE, niezależnie od tego, gdzie przechodzisz (także na światłach): spójrz w lewo, potem w prawo, znów w lewo. Nic nie jedzie – przechodzisz.

·         Jeśli idziesz z rówieśnikami, przerwij rozmowę i skup się, zanim wejdziesz na jezdnię. Oceń sytuację, sprawdź dobrze, czy nic nie jedzie - dopiero wtedy przechodź.

·         Szybko pokonuj jezdnię, ale nie przebiegaj.

·         Nigdy nie przechodź w miejscu, gdzie kierowcy nie spodziewają się pieszych, np. tam, gdzie barierki oddzielają jezdnię od chodnika.

·         Nie wchodź nagle na jezdnię spoza przeszkody: żywopłotu, zaparkowanego pojazdu, autobusu, który zatrzymał się na przystanku itp.

·         Jeśli nie ma przejścia dla pieszych, przechodź tam, gdzie dobrze widać sytuację na drodze.

·         Szczególnie uważaj w czasie złej widoczności: deszczu, mgły oraz o zmroku. Kierowca wtedy także ma ograniczoną widoczność i później niż w dzień zauważa pieszego.

·         Jeśli przechodzisz przez jezdnię dwupasmową, zawsze upewnij się, czy przepuszczą cię samochody jadące po obydwu pasach.

·         W stosunku do kierowców stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

Powrót na górę strony