Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zostawili psa w zamkniętym samochodzie. Policja apeluje o roztropność

Data publikacji 26.09.2016

Przykładowy obrazW sobotę gnieźnieńscy policjanci dostali zgłoszenie, że w jednym z samochodów pozostawionym na środku parkingu Galerii Gniezno zamknięty jest pies, wymagający natychmiastowej pomocy. Nieroztropni właściciele zwierzęcia zostawili go w rozgrzanym aucie na ponad 40 minut. Na szczęście pies przeżył i obyło się również bez rozbijania szyby, które w takich okolicznościach jest w pełni usprawiedliwione.

 

W sobotę, 24 września br. około godziny 13:30 ochrona Galerii Gniezno skontaktowała się z gnieźnieńskim dyżurnym informując o zamkniętym od co najmniej 40 minut szczeniaku w samochodzie. Na miejsce udali się funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego, którzy potwierdzili zgłoszenie. Na środku parkingu znajdował się Daewoo Lanos na pilskich numerach rejestracyjnych. W aucie znajdował kilkumiesięczny piesek pozostawiony w zamkniętym pojeździe. Było bezchmurne niebo, temperatura na zewnątrz wynosiła 18 C, ale samochód pozostawiony na pełnym słońcu był rozgrzany. Wokół lanosa zgromadziło się kilkanaście osób chcących uwolnić czworonoga. Zwierzę cały czas ziajało. Właścicieli na początku szukano za pomocą ogłoszeń przez megafon. Niestety nikt się nie zgłosił. Minęło kolejne 15 minut. Wówczas funkcjonariusze podjęli decyzję o otworzeniu auta. Następnie opuszczono szyby. Pracownicy ochrony przynieśli pieskowi miskę z wodą. Czworonogowi nic się nie stało. Dopiero wówczas na miejscu pojawili się nieodpowiedzialni właściciele. Po wylegitymowaniu kobietą kierującą pojazdem okazała się 32-letnia mieszkanka gminy Piła.

Policja apeluje o zachowanie rozsądku: nie zabierajmy z sobą zwierząt w podróż samochodem, jeśli planujemy załatwianie różnych spraw i wiemy, że nie będziemy mogli z sobą zabrać zwierzęcia! – Często takie osoby tłumaczą się że wyszły tylko na chwilkę, żeby zrobić zakupy lub coś załatwić, albo że zostawiły w samochodzie uchyloną szybę. Nawet w ten sposób naraża się pozostawione zwierzę na zagrożenie – uchylona szyba nie poprawi cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu a pozostawienie szczeliny zachęca psa do tego, by wkładał tam pysk poszukując źródła „powiewu”

Co można zrobić, gdy widzi się zamknięte zwierzę w samochodzie? Zadzwonić pod numer 997, prosząc o przyjazd patrolu. Dopuszczalne jest zbicie szyby w pojeździe, jeśli ocenimy stan zwierzęcia jako zagrażający jego życiu. – To stan tzw. wyższej konieczności,  mamy prawo ratować dobro wyższego rzędu, a życie zwierzęcia jest więcej warte niż mienie.

Właściciel, który zostawia zwierzę w upale i spowoduje jego cierpienie lub śmierć musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Takie zachowanie może zostać zakwalifikowane jako znęcanie się nad zwierzęciem, co grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony