Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne grzybobranie

Data publikacji 13.09.2016

Przykładowy obrazGrzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Podczas zbierania grzybów łatwo bowiem stracić orientację w terenie i najzwyczajniej, zgubić się w lesie. Z drugiej zaś strony, zbieranie grzybów może zakończyć się zatruciem pokarmowym, jeśli wykażemy się lekkomyślnością i niewiedzą w tej kwestii. Poniżej prezentujemy kilka porad, dzięki którym grzybobranie stanie się bezpieczniejsze. 

 

Oto kilka wskazówek, które mogą nam w tym pomóc:

● pamiętajmy zbierajmy grzyby, które dobrze znamy i wiemy że są jadalne, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości powinniśmy sięgnąć do atlasu lub wcale ich nie zbierać,

● na wyprawę do lasu najlepiej wybrać się w kilka osób,

● przed wyjściem z domu warto poinformować bliskich gdzie idziemy i gdzie będziemy się znajdować,

● zapamiętajmy elementy charakterystyczne, aby móc znaleźć drogę powrotną, warto mieć kartkę i ołówek i zapisać sobie np. nr drogi pożarowej lub inne elementy,

● pamiętajmy o odblaskach, jasnym i odpowiednim do pory roku i pogody stroju,

● zabierzmy ze sobą telefon komórkowy sprawdzając przedtem stan naładowania baterii,

● jeżeli w grzybobraniu biorą udział dzieci lub osoby starsze, nie można tracić ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich zagubieniem,

● poza tym starajmy się nie pozostawiać przedmiotów wartościowych w pojazdach, którymi przyjeżdżamy do lasu, mogą one stać się łatwym łupem dla złodziei, a szkody mogą być większe niż strata skradzionego sprzętu.

Sami również przestrzegajmy przepisów, które zabraniają wjazdu do lasu. Parkujmy tylko w miejscach wyznaczonych. Podczas pokonywania leśnych ścieżek zdarzyć się może, że będziemy zmuszeni przejść na drugą stronę jezdni. Zwróćmy uwagę czy przypadkiem nie nadjeżdża jakiś pojazd. Podobnie przy przechodzeniu przez torowiska, które niejednokrotnie ciągną się kilometrami wśród drzew.

Uważajmy na niebezpieczne przedmioty, które możemy napotkać w lesie. O odnalezieniu niewybuchu, niewypałów lub pozostałości amunicji z czasów drugiej wojny światowej należy niezwłocznie powiadomić Policję. Pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać.

 

Grzyby za ich właściwości sensoryczne – przede wszystkim smak i zapach. Poszukując w lesie właśnie tego niepowtarzalnego smaku i zapachu, nie zapominajmy o podstawowych zasadach, które z jednej strony pozwolą bezpiecznie wrócić do domu i uniknąć stresujących przeżyć, z drugiej zaś uniknąć przykrych konsekwencji związanych z zatruciem pokarmowym.

Bezpiecznego grzybobrania życzą policjantki i policjanci z gnieźnieńskiej komendy.

Powrót na górę strony