Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

UWAGA! POLICJA OSTRZEGA

Data publikacji 28.06.2016
Przykładowy obrazOd wczoraj gnieźnieńscy policjanci otrzymali kilkanaście telefonów z informacją o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy metodą na policjanta CBŚP. Sprawca podający się za Marka Zająca bez najmniejszych skrupułów próbuje wykorzystać podeszły wiek lub łatwowierność seniorów i okraść ich z oszczędności całego życia.

 

Przypominamy, że przestępcy działają najczęściej według podobnego schematu: najpierw poszkodowani odbierają telefon od rzekomego wnuczka lub innego członka rodziny z prośbą o pożyczenie pieniędzy. Oszuści zawsze dzwonią na numer telefonu stacjonarnego, najczęściej znalezionego  przypadkowo w książce telefonicznej.

Po zakończonej rozmowie dzwoni osoba podająca się za Marka Zająca - policjanta CBŚP, który informuje, że prowadzona jest właśnie  akcja przeciwko oszustom. "Policjant" prosi starsze osoby o pomoc w ich ujęciu.

Od wczoraj gnieźnieńscy policjanci otrzymali kilkanaście telefonów od mieszkańców Gniezna, których sprawca (sprawcy) próbował oszukać.

Policja po raz kolejny przypomina:

  • zawsze kierujmy się zasadą " ograniczonego zaufania",
  • w przypadku prośby o nagłą pożyczkę poprośmy o osobisty kontakt z osobą podającą się z naszego krewnego,
  • skontaktujmy się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji , która miała być powodem pożyczki,
  • pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję,
  • ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach,
  • zaś przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy - natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji,
  • pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę.
  • zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona, a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia (najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2- 3 minuty) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer np. na Policję.
Powrót na górę strony