Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Służba Policji a przestępstwa przeciwko współczesnemu człowiekowi

Data publikacji 16.05.2016

Przykładowy obraz

Młodzież klas pierwszych z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie odwiedziła gnieźnieńską komendę. Podczas spotkania z policjantami uczennice zapoznały się z funkcjonowaniem jednostki oraz z wybranymi metodami przestępstw jakimi posługują się sprawcy.

 

W poniedziałek, 16 maja  br. do siedziby gnieźnieńskich policjantów przybyło ponad 20 uczennic z klas pierwszych II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki  przy ul. Łubieńskiego. Goście zapoznali się z  funkcjonowaniem gnieźnieńskiej komendy, spotkali się z policjantami z Referatu Patrolowo Interwencyjnego i profilaktykiem społecznym sierż. sztab. Arkadiuszem Wieczorkiem. W czasie wizyty uczennice dowiedziały się o podstawowym funkcjonowaniu bezpieczeństwa w naszym mieście i jego zarządzaniu. Następnie zwiedziły dostępne pomieszczenia, a w szczególności dowiedziała się o bogatej historii budynku i jego przeznaczeniu w minionych wiekach. Największe wrażenie na młodzieży zrobiło pomieszczenie Dyżurnego jednostki wypełnione malowidłami ściennymi autorstwa Stanisława Smoguleckiego. 

Młodzież wysłuchała wykładu na temat handlu ludźmi i cyberzagrożeń we współczesnym świecie oraz poznała niektóre mechanizmy zbrodni jakim jest handel ludźmi. Polega on na wykorzystaniu drugiego człowieka, a w szczególności: do pracy przymusowej, w żebractwie, w niewolnictwie domowym, do popełniania przestępstw, do pobierania narządów i tkanek oraz do prostytucji, pornografii i innych form seks-biznesu.

Ponadto pochylono się nad zagrożeniami w sieci internetowej i telefonii komórkowej. Te zdobycze współczesnej techniki są wyjątkowym dobrodziejstwem, jednak w rękach sprawców stają się narzędziem do popełniania przestępstw. Dziś kodeks karny wymienia wiele artykułów, które penalizują znamiona przestępstw związanych z cyberprzestrzenią. Tylko mądre korzystanie z mediów przyczyni się do bezpieczeństwa nas i naszych bliskich.

 

 

 

Przykładowy obraz
 
 Przykładowy obraz
 
 Przykładowy obraz
 
 Przykładowy obraz
 
 

 

 

Powrót na górę strony