Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne życie seniorów - spotkanie w ZNP Gniezno

Data publikacji 08.04.2016

Przykładowy obrazZwiązek Nauczycielstwa Polskiego Sekcja Emerytów i Rencistów z Gniezna zaprosiła profilaktyka społecznego gnieźnieńskiej komendy na spotkanie do swojej siedziby przy ul. Chrobrego 40. Tematem przewodnim pierwszego spotkania były oszustwa. Zebrani członkowie związku w liczbie  ponad 20 osób wyrazili chęć przeprowadzenia cyklu spotkań profilaktycznych z Policją gnieźnieńską.


W czwartek 7 kwietnia br. w  Klubie Związku Nauczycielstwa Polskiego Sekcja Emerytów i Rencistów mieszczącym się w Gnieźnie przy ul. Chrobrego 40 został przeprowadzony wykład przez funkcjonariusza gnieźnieńskiej Policja sierż. sztab. Arkadiusza Wieczorka na temat oszustw popełnianych wobec osób starszych. Wykład został przygotowany na podstawie Poradnika wydanego w 2015 roku między innymi przez Komendę Wojewódzką  Policji w Poznaniu pod tytułem „Bezpieczne życie seniorów”. Jak zauważamy we wstępie ww. pozycji zmienia się obecnie struktura pokoleniowa polegająca na starzeniu się społeczeństwa, co przy jednoczesnym spadku przyrostu naturalnego sprawia, że wzrasta liczba seniorów.

Do tej właśnie grupy wiekowej Policja kieruje swój program profilaktyczny, a po ocenie danych statystycznych popełnianych przestępstw wobec osób starszych staje się on priorytetem.

Policja z mocy ustawy prowadzi wiodącą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa, gdzie w parze z działaniami funkcjonariuszy ma iść edukacja społeczna w zakresie uświadamiania osobom starszym wpływ prawidłowych zachowań na ich własne bezpieczeństwo. Zagrożenia  oszustwami są  w obecnych czasach zjawiskiem powszednim. Sprawcy korzystają z okazji wykorzystania dobroci, życzliwości i zaufania jakim darzą seniorzy każdego napotkanego człowieka. Są to cechy poszukiwane w dzisiejszym czasie jednak przestępcy to wykorzystują.

Spotkanie i wykład, które zostały przeprowadzone w Klubie przy ul. Chrobrego 40 zostało pozytywnie przyjęte. Zebrani byli żywo zainteresowani tematem oszust na tak zwaną szeroko pojętą metodę „na wnuczka”. Uczestnicy zadawali liczne pytania i dzielili się swoimi cennymi doświadczeniami. W wielu przypadkach okazało się, że są czujni i roztropni. Kilka osób przyznało, że dopiero dzisiaj poznało sposoby działania przestępców, że są one tak zróżnicowane i ciągle pojawiają się nowe. Pojawił się wspólny postulat, aby to spotkanie stało się pierwszym z cyklu spotkań na temat zagrożeń bezpieczeństwa osób starszych. Kolejne spotkanie ma odbyć się już we wrześniu tego roku.

Przykładowy obraz

Przykładowy obraz

Powrót na górę strony