Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narodowy Dzień Życia 2016

Data publikacji 25.03.2016

Przykładowy obraz

Narodowy Dzień Życia to dzień uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku. Każdy rok obchodzony jest pod innym hasłem. Hasło na 2016 rok brzmi: „Naturalnie-rodzina”. W Starostwie Powiatowym w Gnieźnie w dniu 21 marca 2016 roku odbyła się konferencja nt. rodziny i jej natury oraz wyjątkowości w świecie przyrody. Na konferencję byli zaproszeni znamienici goście i prelegenci m. in. J E Ks. Biskup Bogdan Wojtuś, biskup emeryt z Archidiecezji Gnieźnieńskiej.       

Kampania społeczna związana z obchodami Narodowego Dnia Życia w 2016 roku przeżywana jest pod hasłem „Naturalnie-rodzina”. W dniu 21 marca 2016 roku w sali sesyjnej Starostwa powiatowego w Gnieźnie odbyła się konferencja związana z Narodowym Dniem Życia. Konferencja była podzielona na dwa bloki. Zebrani wysłuchali słów pana Jacka Sapy – Prezesa Zarządu Fundacji Narodowego Dnia Życia oraz dr. hab. inż. Andrzeja Urbaniaka – prorektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie. Prelegenci zaznaczyli m. in., że skraca się czas komunikacji pomiędzy rodzicami a dziećmi we współczesnym życiu przeciętnej rodziny.

W Polsce ojciec rodziny rozmawia ze swoimi dziećmi średnio 15 minut na tydzień. Jest to zjawisko niepokojące. Prelegenci zauważyli potrzebę wzmocnienia więzi pokoleniowej i sięgania do dobrych wzorców. Motywem przewodnim konferencji była natura, a rodzina. Z jednej strony natura kojarzona jako ekologia i rodzina jako podstawowa komórka w naturze i w wychowaniu do ekologii. Zatem ta ekologia i podstawowa komórka życia tworzy środowisko życia – mówił Andrzej Urbaniak. Podobnie wskazuje w swojej nauce Jan Paweł II mówiąc o tym środowisku, że winno ono być z jednej strony duchowe, a z drugiej naturalne w zgodzie z naturą nas otaczającą. Rodzina jest  środowiskiem życia. Człowiek rozwija się poprzez więzi, które winny mieć charakter wielopoziomowy. Więzi rodzą szacunek do osoby i są wymagające. Więzi w rodzinie ukierunkowują rozwój człowieka na każdym etapie jego życia.

Ponadto na konferencji zauważono, że obcowanie ze środowiskiem naturalnym jest także szkołą charakteru i cnót. Przeobrażanie ziemi i czynienie jej sobie poddaną wymaga cierpliwości, wytrwałości i hartu ducha. Uczy pokory. Nawet w czasach, kiedy technika wyposaża ludzkość w niedostępne mu niegdyś możliwości, musi się ona mierzyć z potęgą żywiołu i ciągłych nowych wyzwań. To naturalna rodzina jest środowiskiem harmonii i miłości do każdego człowieka ze względu na kolor skóry, wyznania, czy pochodzenia.

W czasie konferencji miało miejsce wyjątkowe wyróżnienie dla J E Ks. Biskupa Bogdana Wojtusia za całokształt posługi na rzecz „życia i rodziny” Honorową Złotą Oznaką Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Na konferencji zabrał również głos przedstawiciel władz powiatu gnieźnieńskiego pan Wicestarosta Jerzy Berlik. Odbyła się również debata na temat: „Czy nadal rodzina?”. We wnioskach podsumowano potrzebę istnienia tradycyjnej rodziny i jej roli w społeczeństwie oraz wyjątkowym znaczeniu nawet dla środowiska naturalnego.

W tym miejscu trzeba zauważyć, że pośród zaproszonych gości był policjant z naszej Komendy Powiatowej Policji asp. Krzysztof Socha, który wraz ze swoją małżonką prowadzi w swoim domu pogotowie rodzinne.

W godzinach popołudniowych konferencja przeniosła się do Centrum Kultury w Gnieźnie „Scena to dziwna”, gdzie odbyły się spotkania warsztatowe z dziećmi i rodzicami połączone z animacjami ekologicznymi. Podsumowaniem niech będą słowa: „Twój dom może ci zastąpić cały świat. Cały świat nigdy nie zastąpi ci domu” - Blaise Pascal.

 

 Przykładowy obrazPrzykładowy obrazPrzykładowy obrazPrzykładowy obrazPrzykładowy obrazPrzykładowy obraz

Powrót na górę strony