Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Drodzy Dziadkowie!

Data publikacji 22.01.2016

Przykładowy obrazZ okazji Waszego Święta życzymy Wam wszystkiego najlepszego, pociechy z wnuków oraz zdrowia na długie lata! W tym tak ważnym dniu przypominamy Wam jednocześnie o bezpieczeństwie, które jest dla Waszych najbliższych i dla nas sprawą priorytetową.

 

W środę, 20 stycznia br. do jednego z mieszkań przy ul. Witkowskiej w Gnieźnie zapukały dwie kobiety prosząc o pomoc w napisaniu wiadomości do znajomej. Właścicielka mieszkania, 84-letnia gnieźnianka wpuściła je do środka. Kobiety twierdziły nie znają w piśmie języka polskiego, zaczęły zagadywać seniorkę, a po chwili plądrować w pokoju. Gdy opuściły mieszkanie właścicielka zorientowała się, że wraz z niespodziewanymi gośćmi zniknęły pieniądze w wysokości 3 800 złotych.


W związku z utrzymującą się aktywnością przestępców, którzy nie przebierają w wymyślaniu nowych metod, podając się za policjantów lub funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego usiłują wyłudzać oszczędności lub nawet namawiają starsze osoby do zaciągania kredytów, po raz kolejny ostrzegamy, w tym uroczystym dniu przed podobnymi zdarzeniami.

Jak oszukują przestępcy? Żerującą na łatwowierności seniorów i wyłudzają od nich oszczędności całego życia podszywając się pod wnuczka, kuzyna, czy też policjanta. Seniorzy padają także ofiarą fałszywych kominiarzy, urzędników czy pracowników opieki społecznej.

Oszuści często zmieniają metody swojego działania. Zdarza się, że dzwonią i nawiązują rozmowę ze starszą osobą podszywając się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili przestępcy przerywają to połączenie. Bardzo szybko ponownie dzwonią. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA i przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki Policji w celu jej wykorzystania jako przynęty dla przestępcy.

Pamiętajmy, że Policja nigdy nie bierze pieniędzy od obywateli, by ścigać przestępców!

Każda osoba podająca się za policjanta i biorąca od kogokolwiek pieniądze w rzeczywistości jest przestępcą, nie mającym nic wspólnego z Policją. Jedynym jego celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcą się urywa. Z reguły dopiero wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Oszuści informują starsze osoby, aby udając się do banku w celu wypłaty pieniędzy, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. Starają się przekonać starsze osoby, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować. Tymczasem jest to kolejne kłamstwo mające zapewnić bezpieczeństwo oszustowi, gdyż ostatnio bardzo często to właśnie pracownicy banków ostrzegają nieświadomych seniorów o zagrożeniu oszustwem, przyczyniając się do ujęcia jego sprawcy!

Takie sytuacje mogą się przytrafić każdemu, a pomysłowość przestępców nie zna granic!

Dziadku, babciu, pamiętajcie! Ostrożność i czujność wobec każdej obcej osoby i rozmówcy telefonicznego spowodują, iż nie staniesz się ofiarą tego typu oszustwa!

 

źródło - KWP w Poznaniu

Powrót na górę strony