Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Matka i córka podtruły się tlenkiem węgla.

Data publikacji 08.01.2016

Przykładowy obraz30-letnia mieszkanka Gniezna oraz jej 2-letnia córeczka podtruły się tlenkiem węgla. Do wypadku doszło w czwartek, 7 stycznia, tuż po godzinie 1:00 w nocy, w jednym z mieszkań przy ul. Libelta w Gnieźnie. Przyczyną zatrucia był najprawdopodobniej niesprawny ogrzewacz gazowy wody w łazience. Kobieta i dziecko zostały przewiezione do szpitala w Gnieźnie.

 

Zimowa aura oraz niska temperatura, a także wiatry sprzyjają niebezpieczeństwu związanemu z zatruciem tlenkiem węgla. Niestety, w domu gdzie powinniśmy się czuć bezpiecznie, często poprzez niedopatrzenie lub błędy związane ze zbytnim uszczelnianiem okien oraz brakiem odpowietrzaczy w oknach, nieświadomie sprowadzamy niebezpieczeństwo dla całej rodziny.

Dzisiejszej nocy doszło do podtrucia tlenkiem węgla. Z jednego z mieszkań bloku przy ulicy Libelta w Gnieźnie do szpitala przewieziono 30-letnią kobietę i jej 2-letnią córeczkę z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. Policjanci otrzymali informację od strażaków, którzy otrzymali zgłoszenie w związku z załączeniem się czujnika gazu w jednym z mieszkań. W środku paliło się światło, jednak nikt nie otworzył drzwi, podjęto więc decyzję o wejściu do domu poprzez wybicie okna. W mieszkaniu zastano kobietę i jej córkę, z którą był utrudniony kontakt. Jednak po dłuższej chwili powiedziała, że brała kąpiel i źle się poczuła. Nic więcej nie pamięta. Pogotowie przewiozło ją z dzieckiem do szpitala. Ich życiu nie zagraża obecnie niebezpieczeństwo.


Policja apeluje o podjęcie wszelkich działań aby zapewnić bezpieczeństwo w domach. Skontrolujmy piecyki gazowe, kaflowe i ich podłączenie. Pamiętajmy o tym, iż powinna to zrobić osoba upoważniona do tego rodzaju przeglądu. Pamiętajmy o tym, iż uszczelnienie mieszkań poprzez brak odpowietrzaczy, pełne zamykanie okien czy nawet specjalne ich uszczelniania powoduje to, iż bardzo szybko i niepostrzeżenie może dojść do zabójczego działania czadu.

Do zatrucia czadem najczęściej dochodzi przez :

- niesprawną wentylacją (zbytnie uszczelnienie mieszkania, zatkane otwory wentylacyjne, brak wentylacji),

- niesprawnymi urządzeniami grzewczymi,

- wadliwym podłączeniem lub brakiem podłączeń urządzeń grzewczych do komina,

- wadą konstrukcyjną komina lub niepoprawną instalacją (cofnięcia spalin, nadpalenia przewodu),

- uszkodzonymi lub niedrożnymi kominami (brak ciągu, pęknięcia przewodów kominowych)

- brakiem odprowadzania spalin na zewnątrz.

Powrót na górę strony