Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cztery interwencje wobec nieletnich spożywających alkohol

Data publikacji 20.08.2015

Przykładowy obrazJak dowodzi praktyka lat poprzednich, wakacje to nie tylko czas relaksu i swobody dla dzieci i młodzieży ale to także okres dodatkowych zagrożeń i niebezpieczeństw. Od początku sierpnia br. gnieźnieńscy policjanci cztery razy interweniowali wobec małoletnich, w tym dziewcząt w wieku od 13 do 15 lat, znajdujących się w stanie upojenia alkoholowego. To niestety smutna rzeczywistość wakacji, dlatego w takich i podobnych przypadkach potrzebna jest zdecydowana reakcja  opiekunów.

 

 

Alkohol należy do najpospolitszych używek. Alkohol jest środkiem uspakajającym, łagodzącym uczucia i wrażenia, spowalniającym równocześnie czynności i reakcje. Alkohol może sprawić, że pijąca go osoba poczuje się szczęśliwa, bardziej błyskotliwa i opanowana. Jednak, jak w przypadku innych używek, tylko pijący nabiera takiego przekonania.

Od początku sierpnia gnieźnieńscy policjanci interweniowali cztery razy wobec małoletnich, w tym dziewcząt w wieku od 13 do 15 lat znajdujących się w stanie upojenia alkoholowego. Jedna z nich została hospitalizowana. Stało się tak pomimo wielu działań profilaktycznych i informacji na temat szkodliwości alkoholu. Zastanawiające jest w powyższych przypadkach zachowanie kolegów i koleżanek z grupy. Gdy jedna osoba z towarzystwa zasłabnie, reszta pozostawia ją i odchodzi, co zagraża jej bezpieczeństwu.

Jedna z niepełnoletnich dziewcząt podczas rozmowy z funkcjonariuszami z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii tłumaczyła, że teraz jest moda na picie alkoholu, a wypicie dwóch piw to norma.

Zdarza się również, że dorośli uważają, że wypicie przez ich podopiecznego napoju alkoholowego to nic złego. Jednak gdy podczas rozmowy z policjantami dowiadują się, że ich dziecko już wcześniej kilka razy miało kontakt z alkoholem dociera do nich bolesna prawda. Dla dziecka brak zdecydowanej reakcji rodziców oznacza przyzwolenie na spożywanie alkoholu. Dlatego trzeba rozmawiać, zwracać uwagę w jakim towarzystwie przebywa dziecko, wskazywać inne formy spędzania czasu, dawać przykłady osób, które jako dorosłe są już uzależnione od alkoholu. Warto ustalić jasne zasady dotyczące alkoholu oraz wskazać konsekwencje złamania tych zasad.

My dorośli powinniśmy być dobrym przykładem dla dzieci. Nie nadużywajmy alkoholu w ich obecności i nie pokazujmy im, że zabawa musi być związana z piciem alkoholu.

Powrót na górę strony