Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna ofiara metody na CBŚ

Data publikacji 29.06.2015

Przykładowy obrazSeniorka z Gniezna padła ofiarą metody na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Straciła kilka tysięcy złotych. Mimo wielu apeli policji oszuści wciąż wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny. Osoby te mogą prosić o pieniądze, które mają im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia. Rozmawiajmy z nimi o oszustach.

 

Wśród oszustów coraz popularniejszą metodą wyłudzania pieniędzy, oprócz tej "na wnuczka", staje się ta "na policjanta CBŚ". W ubiegły czwartek ofiarą przestępstwa padła 89-letnia gnieźnianka. Pokrzywdzona nie miała w domu gotówki, więc "policjant" przekonał ją, żeby udała się do banku. Tam przelała 4 550 złotych na rzekome konto prokuratury, a faktycznie konto osoby podającej się za funkcjonariusza CBŚ.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych. Informujmy naszych rodziców oraz dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Spotykamy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu. Wykorzystujmy okoliczności takie jak obiady świąteczne, czy przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Policjanci apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i "dobre serce" ludzi. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

  • Poinformować o takiej sytuacji Policję.
  • Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
  • Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
  • Potwierdzić informację u innych członków rodziny.

NALEŻY PAMIÊTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIÊDZY OSOBOM, KTóRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA!

Powrót na górę strony