Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie zostawiajmy dzieci i zwierząt w rozgrzanych samochodach

Data publikacji 18.06.2015

Przykładowy obrazNieodpowiedzialne zachowanie dorosłych czy też zwykłe roztargnienie, mogą być przyczyną tragedii najmłodszych. Dlatego apelujemy – nie zostawiajmy dziecka ani zwierzęcia w rozgrzanym samochodzie, nawet na chwilę! 

 

Podróżując z najmłodszymi, należy zwrócić szczególną uwagę, aby zapewnić dziecku wodę do picia i w miarę możliwości robić przerwy podczas podróży.

Absolutnie nie zostawiajmy dzieci w aucie podczas upałów! Temperatura ciała dziecka wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż dorosłego człowieka. Szyby w samochodzie najpierw umożliwiają przedostanie się promieni słonecznych do wnętrza, a następnie działają jak izolator i zatrzymują ciepło w środku. Zostawienie uchylonego okna w samochodzie daje tak naprawdę niewielki efekt. Ryzyko przegrzania dziecka jest ogromne.

Dzieci pozostawione w rozgrzanych autach są bardzo słabe, zdezorientowane działaniem wysokiej temperatury, zwykle nie płaczą i nie próbują same wydostać się z samochodu.

Z całą pewnością nie można przejść wobec takich sytuacji obojętnie. Policjanci nie są jednak w stanie zaglądać do każdego samochodu i sprawdzać, czy kogoś w nim nie ma.

Nie zapominajmy również, że na działanie wysokich temperatur narażone są również zwierzęta. Jeśli ktoś zauważy dziecko lub zwierzę pozostawione w zamkniętym samochodzie w upalny dzień, powinien jak najszybciej powiadomić o tym odpowiednie służby. Jeśli dostaniemy takie wezwanie, to natychmiast podejmiemy interwencję.

Powrót na górę strony