Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nasza kolejna kandydatka na SuperGlinę Aldona Nowak

Data publikacji 19.05.2015
Przykładowy obrazAldona Nowak z KPP Gniezno jest drugą kandydatką do plebiscytu "SuperGlina" organizowanego przez "Głos Wielkopolski" i "Gnieźnieński Tydzień". Aby na nią zagłosować należy wysłać sms o treści NAJ.72 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT).

 

Tak o asp. szt. Aldonie Nowak napisał „Głos Wielkopolski” i „Gnieźnieński Tydzień” :

"Ciocia Aldona" - tak o policjantce mówią dzieci, które mają z nią kontakt. "To konkretna babka, która nie powie, że czegoś nie da się załatwić" - to z kolei opinia jej współpracowników . Jaka jest najbardziej znana funkcjonariuszka powiatu?

W powiecie gnieźnieńskim na próżno szukać bardziej znanego policjanta niż ona. Koordynatorkę pracy Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii zna niemal każde dziecko. Ci najmłodsi wiedzą kim jest, bo przychodzi do nich do przedszkola i mówi jak należy zachowywać się na przejściu dla pieszych. Ich starszych kolegów przestrzega, co ich może spotkać jeżeli będą "rozrabiać". Mimo że budzi w nich respekt, ufają jej do tego stopnia, że wiele "młodych twardzieli" zdradziło jej niejedną swoją tajemnicę. Przychodzą nawet ci, których przed kilkoma laty zatrzymywała , stawiała zarzuty i doprowadzała do placówek. Przez 23 lata pracy poznała ich naprawdę dużo. Odbyła tysiące rozmów, często nieprzyjemnych, trudnych. Młodzi ludzie, którzy do niej trafiają nierzadko proszą zachowanie w tajemnicy informacji, które wyjawiają o sobie - dotyczy to w szczególności rodziców, gdy przyznają się np. do palenia marihuany. Nie zyskują w niej sprzymierzeńca - rodzice i tak poznają prawdę, bo to podstawa do opracowania odpowiedniej strategii pomocy. W trakcie spotkania pytają "dlaczego pani jest taka dociekliwa?". Później po skończonej rozmowie komentują "z panią to można nawet fajnie porozmawiać"
Aldona Nowak swoją pracę rozpoczynała 23 lata temu. - Pamiętam ten dzień. 16 września 1992 roku zostałam przyjęta do policji - mówi.- Na początku było trudno, nie znałam środowiska, ponieważ nie jestem rodowitą Gnieźnianką, uczyłam się sama, docierając do różnych środowisk. Pomoc okazali mi kuratorzy rodzinni i sędziowie - i tak rozpoczęła się moja historia. Nigdy nie daję za wygraną, gdy jestem przekonana, że można pomóc - każdy człowiek zasługuje na szacunek, nawet ten, który zbłądził. Przez lata budowałam płaszczyznę współpracy z pedagogami szkolnymi, mówimy sobie po imieniu, co ułatwia nam komunikowanie się - dodaje asp. szt Aldona Nowak.

Przyznaje, że teraz jest tak, że jej telefon nie milknie nawet w nocy. - Często zastanawiam się dlaczego "pół Gniezna ma mój numer telefonu komórkowego - potem przypominam sobie, że sama dałam. Niedawno jedna z interesantek krzywdzona przez partnera powiedziała, "po tej rozmowie czuję i widzę światełko w tunelu". Takie słowa dają "powera" i utwierdzają mnie w przekonaniu, że warto - mówi. Przyznaje, że na emeryturę się nie wybiera. Czasem żartuje "zobaczycie, nawet z balkonikiem wejdę do tego budynku". Była szefowa prokuratury rejonowej nazywała ją "człowiekiem instytucją". - Nie zawsze interesanci darzą mnie sympatią, padają nieraz obraźliwe słowa, ale powtarzam wszystkim "mam to wkalkulowane w zawód" - mówi. Asp. szt. Aldona Nowak w swojej 23-letniej służbie w policji była nagradzana: srebrnym krzyżem zasługi, złotym medalem za długoletnią służbę, brązową odznaką "zasłużony Policjant", medalami Millenijnymi, nagrodami od komendanta głównego , wojewódzkiego i powiatowego policji. Od 12 lat jest członkiem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jest inicjatorem działań na rzecz przeciwdziałania przemocy rówieśniczej w gimnazjach - od wielu lat odbywa spotkania z uczniami kl. I. Edukuje rodziców w zakresie ich odpowiedzialności za wychowanie i opiekę nad dziećmi, szkoli kadrę pedagogiczną na temat "Nauczanie w obliczu zagrożeń"., "Jak rozpoznać uzależnienie".

- Aldona to ekscentryczka, która emocje ma na wierzchu - mówi Zofia Komosińska, kierowniczka świetlic miejskich. - Podobnie jak ja swój zawód traktuje jako misję. Poznałyśmy się 17 lat temu, kiedy obydwie byłyśmy w ciąży. Obydwie urodziłyśmy córki. Od tego czasu ze sobą współpracujemy - dodaje. Znajomi Aldony Nowak podkreślają, że nigdy nie usłyszeli od niej, że czegoś się nie da. To konkretna babka- mówią o niej. - To nie jest tak, że ona swoją pracę wykonuję tylko siedząc na komendzie. Również w życiu prywatnym myśli o innych. Jest bardzo zapracowana i wrażliwa na krzywdę kobiet i dzieci- mówi Zofia Komosińska. Podobnego zdania jest Artur Pudełko, wychowawca w świetlicy środowiskowej "Dzieci z chmur". - Dzieci czują przed nią respekt, przez co interwencje, które przeprowadza są po prostu skuteczne - mówi Artur Pudełko. Wychowawca przyznaje, że przez 14 lat ich współpracy zarówno on jak i jego koledzy zawsze mogli liczyć na jej pomoc.

Aldona Nowak bierze udział w plebiscycie Super Glina. Aby na nią zagłosować należy wysłać sms o treści NAJ.72 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT).


 źródło - http://gniezno.naszemiasto.pl/artykul/aldone-nowak-zna-prawie-kazde-dziecko-policjantka-bierze,3383451,artgal,t,id,tm.html

 

 

Przykładowy obraz

 

Powrót na górę strony