Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odznaczenia dla funkcjonariuszy Policji

Data publikacji 06.05.2015

Przykładowy obraz45 funkcjonariuszy Policji odebrało z rąk Wiceministra Spraw Wewnętrznych Grzegorza Karpińskiego odznaczenia, medale i wyróżnienia. Za wzorową, pełną poświęcenia służbę na rzecz społeczeństwa policjanci wyróżnieni zostali Krzyżami Zasługi za Dzielność i złotymi Medalami za Zasługi dla Policji. Wśród nich znalazł się policjant z Gniezna sierż. Jakub Kosmowski. Sekretarzowi Stanu w MSW w ceremonii towarzyszył Komendant Główny Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski.

 

Podczas uroczystości, która 5 maja br. odbyła się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, odznaczenia, medale i decyzje wręczał Wiceminister Spraw Wewnętrznych, Grzegorz Karpiński, a towarzyszył mu Komendant Główny Policji, nadinsp. Krzysztof Gajewski.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej  22 policjantów i 2 policjantki, którzy uratowali życie osobom poszkodowanym m.in. w pożarach, wypadkach czy ratując tonących, wiceszef MSW Grzegorz Karpiński odznaczył Krzyżami Zasługi za Dzielność. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanych przez Prezydenta RP w czasach pokoju.

Wszyscy odznaczeni bohaterowie wykazali się profesjonalizmem, umiejętnościami szybkiego podejmowania decyzji, działania w warunkach zagrożenia, a przede wszystkim odwagą. Podejmowali niebezpieczne interwencje, często narażając swoje zdrowie i życie.

Wśród odznaczonych znaleźli się sierż. Jakub Kosmowski z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, który po odnalezieniu zaginionego mężczyzny, zanurzonego po pas w bagnie, od razu przystąpił do akcji ratowniczej. Ze względu na trudne warunki pozostał z odnalezionym mężczyzną, asekurując go by nie uległ głębszemu zapadaniu. Obu, i mężczyznę i funkcjonariusza, udało się wydostać na brzeg i przewieźć do szpitala.

Przypomnijmy: Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest między innymi funkcjonariuszom Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej za czyny spełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.

Podczas uroczystości wyróżnionych zostało również 17 oficerów Policji w uznaniu ich działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego, zaangażowania, determinacji w działaniach, profesjonalizmu oraz postawy zawodowej zasługującej na szczególną pochwałę.

W ceremonii udział wzięło kierownictwo Komendy Głównej Policji: I Zastępca Komendanta Głównego Policji - nadinsp. Mirosław Schossler, Zastępca Komendanta Głównego Policji - insp. Cezary Popławski, dyrektorzy biur KGP oraz komendanci i funkcjonariusze jednostek wojewódzkich, miejskich i powiatowych Policji.

 

 

Przykładowy obraz
 
 Przykładowy obraz
Jakub Kosmowski - II rząd, pierwszy z prawej
 
 
Przykładowy obraz
 
 Przykładowy obraz
 
Przykładowy obraz
 
 

 

 

źródło - KGP

Powrót na górę strony