Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pobił żonę

Data publikacji 26.02.2013
Przykładowy obrazPolicjanci walczą z przemocą domową. W Gnieźnie zatrzymano 59-latka, po tym jak znajdując się w stanie nietrzeźwości pobił swoją żonę. Niestety wciąż nie wszystkie ofiary przemocy domowej decydują się na ujawnienie swojej sytuacji rodzinnej.

 

59-letni gnieźnianin nadużywający alkoholu pobił i podduszał swoją żonę. Do dramatycznych zdarzeń doszło pod koniec minionego tygodnia w Gnieźnie. Gdy mąż wrócił w nocy do domu znajdując się pod wpływem alkoholu wywołał awanturę, czego skutkiem było pobicie swojej towarzyszki życia.

Źle w rodzinie działo się od prawie 30 lat, jednak zastraszona kobieta nikomu nic nie mówiła. Rodzina, dzieci, wstyd – tak tłumaczyła się policjantom śledczym. Nie wiadomo, czy to, że sprawa ujrzała światło dzienne teraz zadecydowało konkretne zdarzenie, czy kobieta powiadomiła policję szukając pomocy, bo nie mogła już dłużej znieść doznawanych cierpień. Podczas przesłuchania powiedziała policjantce, że kilka lat temu mąż tak dotkliwie ją pobił, że musiała korzystać z pomocy lekarskiej. Do tej pory w tej rodzinie nie było żadnej interwencji domowej. 59-latek nie był wcześniej notowany ani karany. W momencie zatrzymania miał 3 promile alkoholu w organizmie. Śledczy już przedstawili mu zarzut uszkodzenia ciała. 

Postępowanie ofiar przemocy w rodzinie jest często bardzo podobne. W przypadku osób dorosłych, po pierwszych przypadkach agresji, próbują one rozmawiać ze sprawcami na temat tego, co zrobili, starając się wzbudzić w nich poczucie winy. Cechą łączącą zdarzenia związane z przemocą domową jest również to, że wiele ofiar zgłaszających przestępstwo, po kilku dniach wycofuje się ze swoich zeznań tłumacząc to „obietnicą poprawy sprawcy”, „wiarą w jego zmianę”. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że „poprawa” była tylko chwilowa i sytuacja zaczyna się powtarzać. Warto zauważyć, że „ przestępstwa czterech ścian” mają miejsce nie tylko w rodzinach patologicznych, ale również w tzw. dobrych domach, a sprawcy prezentują cały przekrój społeczny. Są wśród nich zarówno mężczyźni, jak i kobiety, osoby młode i w podeszłym wieku, z wykształceniem podstawowym i tytułami naukowymi.
Ofiarami przemocy domowej są również dzieci. Nie zawsze jest to przemoc skierowana bezpośrednio w stosunku do nich. Dzieci cierpią i są krzywdzone także wtedy, gdy są świadkami przemocy dorosłych. Przemoc domowa może wyrządzić dziecku szkody fizyczne i emocjonalne, które długo będą ciążyć na jego dorosłym życiu.


Sprawcy przemocy w rodzinie często starają się doprowadzić do izolacji społecznej ofiary. Dokładnie kontrolują i ograniczają jej kontakty z bliższą i dalszą rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Odizolowanie i ukrywanie przed innymi swoich problemów sprawia, że ofiara przemocy staje się coraz bardziej bezsilna, a „władza” sprawcy systematycznie się zwiększa.

Policjanci apelują :
Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.
Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogąc sobie poradzić i nie mając pomocy z zewnątrz, targa się na własne życie.

Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.

Powrót na górę strony