Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czy prawidłowo zabezpieczają Państwo swój majątek?

Data publikacji 18.11.2010
„Do mieszkania włamywacze dostali się po sforsowaniu okna…" Zdarza się, że w taki sposób dochodzi do zdarzenia, które w wielu przypadkach pozbawia poszkodowanych całego dorobku życia. Poniżej przedstawiamy Państwu zasady, które w dużym stopniu zwiększą efektywność w zabezpieczaniu własnego mienia. To najprostsze, a jednocześnie najbardziej skuteczne metody ograniczające działania przestępców. 

 

Do włamania doszło w środę, 17 listopada 2010 roku na ul. Zabłockiego w Gnieźnie. Złodzieje ukradli z mieszkania biżuterię i pieniądze. Właścicielka wyceniła straty na 10 tys. zł. Postępowanie w sprawie tego przestępstwa prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie.   

1) Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, dewiz, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też za obrazami.

2) Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swej pociechy. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobre zamki. Wskazanym jest zamontowanie domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej podłączonej do sąsiadów (z wzajemnością). Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku.

3) Zanotuj najlepiej na Karcie Przedmiotów Wartościowych (dostępnej w punkcie recepcyjnym KPP w Gnieźnie) marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, magnetowid, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).

4) Nie afiszuj się swym bogactwem. Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy kieliszku, nigdy zaś w ten sposób poznanych ludzi nie zapraszaj do swego mieszkania, zwłaszcza jeśli mieszkasz samotnie.

5) Uważaj na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie Twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.

6) Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego mieszkania np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy kaloryferów. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.

7) Nie toleruj w swym bloku mieszkalnym (na klatce schodowej, w piwnicy lub na strychu) istnienia melin pijackich, skupiających ludzi z marginesu społecznego.

8) Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

9) Opuszczając na dłużej mieszkanie (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

10) Ubezpiecz swe mieszkanie, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.
 

Podsumowując, główne czynniki „kuszące" potencjalnego złodzieja to: 

- nieodpowiednie zabezpieczenia mechaniczne,

- brak zabezpieczeń elektronicznych,

- wiedza o domownikach i ich zwyczajach,

- otwieranie drzwi, wpuszczanie do mieszkania nieznanych osób,

- chwalenie się swoim dorobkiem,

- położenie mieszkania,

- pusty lokal,

- brak w mieszkaniu psa,

- brak współpracy z sąsiadem  

 

A kiedy nastąpi włamanie? 

- powiadom niezwłocznie Policję - nie chodź po mieszkaniu,

- nie zmieniaj nic w mieszkaniu,
- nie dotykaj niczego, chyba, że trzeba to zrobić w sytuacji zagrożenia, np. zakręcić gaz jeśli widziałeś(aś) uciekających złodziei zapamiętaj jak najwięcej szczegółów, dokąd się udali, ich wygląd, samochód,- pomyśl, kto, np. z sąsiadów mógłby pomóc Tobie lub Policji,

- np. widział jakieś osoby kręcące się wcześniej koło Twojego domu - stosuj się do poleceń policjanta kierującego grupą dochodzeniową na miejscu zdarzenia.


 
„KTO KRADNIE Z WŁAMANIEM PODLEGA KARZE POZBAWIENIA WOLNOŚCI OD ROKU DO 10 LAT"(Art. 279 K.K.)  

Sankcja karna w postaci pozbawienia wolności nie zniechęca przestępców. Budynki mieszkalne, obiekty letniskowe znajdują się w centrum ich uwagi. Pamiętajcie Państwo jeżeli sami nie zadbacie o swój majątek możecie go szybko stracić!!!  

Opracowano na podstawie materiałów profilaktycznych KGP.

Powrót na górę strony