Seniorze uważaj kogo wpuszczasz do domu - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

Seniorze uważaj kogo wpuszczasz do domu

Data publikacji 10.01.2020

Dwie kobiety podały się za pracownice Ośrodka Zdrowia, weszły do mieszkania 89-latki w Trzemesznie i ukradły jej 1650 złotych. Apelujemy, aby zachować ostrożność, kiedy ktoś nieznajomy puka do naszych drzwi. Zanim wpuścimy taką osobę do mieszkania, telefonicznie możemy się upewnić czy pracuje ona w danej instytucji. Przekazujcie usłyszane historie dalej, ostrzegajcie swoich znajomych, bliskich i samotnych sąsiadów. Oszuści lub złodzieje mogą zapukać również do naszych drzwi, a wtedy warto wiedzieć jak się zachować.

 

Do tego zdarzenia doszło w czwartek. Przed godziną 16:00 policjanci odebrali zgłoszenie z którego wynikało, że 89-letnia mieszkanka Trzemeszna została okradziona. Do mieszkania wpuściła dwie kobiety. Miały się one podać się za pracownice Ośrodka Zdrowia. Jedna z nich rozmawiała z kobietą i dopytywała o jej zdrowie. W tym czasie druga przeszukała pokój i ukradła pieniądze. Seniorka zorientowała się, że została okradziona dopiero wówczas gdy kobiety opuściły jej mieszkanie. W ten sposób straciła 1650 złotych.

Oszuści i złodzieje wciąż szukają nowych sposobów na to, aby się wzbogacić. Często wykorzystują życzliwość i otwartość starszych osób. Pukają do drzwi seniorów, wykazują zainteresowanie ich sprawami. Podają się za pracowników różnych instytucji, m.in. ZUS-u, ośrodka pomocy społecznej – takich, z których świadczeń starsze osoby korzystają. Złodzieje w ten sposób zdobywają zaufanie i przychylność seniorów. Zdarza się, że podszywają się za pracownika wodociągów, sprzedawców prądu czy usług teleinformatycznych. Szukają różnych sposobów by starsze osoby wpuściły ich domu. Wówczas stosują różne taktyki manipulacji, odwracają uwagę i kradną pieniądze czy też biżuterię.

Przed otwarciem drzwi :

  • upewnijmy się, że osoba która tam stoi jest nam znana, a jeśli nie, to zapytajmy o cel wizyty. Poproś o okazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej czy identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością;

  • w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji);

  • w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na Policję lub zaalarmować otoczenie.