Dbamy o bezpieczeństwo podczas Świąt Wszystkich Świętych - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

Dbamy o bezpieczeństwo podczas Świąt Wszystkich Świętych

Data publikacji 31.10.2019

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku gnieźnieńscy policjanci prowadzić będą działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa odwiedzających miejscowe cmentarze. Przypominamy, by wszystkie osoby, które będą odwiedzać groby najbliższych, czy je sprzątać, zachowały ostrożność. W okresie Wszystkich Świętych nasilają się kradzieże zarówno na cmentarzach, jak i w ich okolicy. Sprzątając groby należy pamiętać o zabezpieczeniu swoich torebek, telefonów i innych wartościowych przedmiotów przed złodziejem.

 

Z uwagi na zbliżający się okres świąteczny jak również, związane z nim nasilające się kradzieże w rejonie cmentarza, dla zwiększenia bezpieczeństwa odwiedzających miejsca pamięci najbliższych, zostaną wzmożone patrole policyjne, których głównych zadaniem będzie zapobieżenie kradzieżom.

Ponadto gnieźnieńska policja apeluje do osób sprzątających groby aby podczas tych czynności nie zapominały oraz nie pozostawiały bez „należytej opieki” lub jeżeli jest to możliwe nie zabierały z domów, swoich torebek, portfeli, telefonów komórkowych oraz innych wartościowych przedmiotów tak aby nie dawać złodziejom  tak zwanej okazji.

Wszystkich Świętych  to również okazja do odwiedzin cmentarzy z dala od domu. Wiąże się to z wieloma wyjazdami, często dalekimi. Przed każdą podróżą kierowca powinien dokładnie sprawdzić swoje auto - jego ogumienie, stan układu hamulcowego, oświetlenie itp.

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

  • policjant i policjantka na cmentarzu