Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień Babci i Dziadka - zadbajmy o ich bezpieczeństwo

Data publikacji 19.01.2018

Przestępczość w kategorii oszustw na szkodę osób starszych wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Seniorzy często poprzez swoją ufność do ludzi są w większym stopniu narażeni na działania ze strony przestępców. Wspaniałą okazją do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa osób starszych może stać się zbliżający Dzień Babci i Dziadka.

 

Ogromną rolę, zwłaszcza w przypadku przedmiotowych oszustw, gdzie w grę wchodzą duże emocje i pośpiech odgrywa stałe uświadamianie osób starszych o grożącym im niebezpieczeństwie ze strony oszustów.

Niezastąpiona w takich działaniach jest rola poszczególnych członków rodziny, którzy stale powinni przypominać seniorom o istniejących zagrożeniach i ustalić sposób postępowania na wypadek próby ich oszukania.

Wspaniałą okazją do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa osób starszych stał się zbliżający Dzień Babci i Dziadka.

Profilaktyk społeczny oraz dzielnicowi z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka już zainicjowali działania profilaktyczne oraz włączyli się czynnie do spotkań lub uroczystości organizowanych w placówkach na podległym terenie, przekazując seniorom wiedzę związaną z bezpieczeństwem w ruchu drogowym i z oszustwami na wnuczka.

Niezwykle istotnym elementem efektywnej profilaktyki jest realizacja działań informacyjno-edukacyjnych z seniorami, poprzez rozpowszechnianie broszur i ulotek dotyczących bezpieczeństwa seniorów, jak również podejmowanie działań z wykorzystaniem dostępnych środków i narzędzi. Stanowią one doskonałe uzupełnienie form oddziaływania podejmowanych wobec seniorów.

 

Policja przypomina:

Telefony od osób podających się za krewnych czy policjantów do ludzi starszych z prośbą o pożyczenie pieniędzy, to już klasyczna metoda wyłudzeń stosowana przez oszustów. Policja podkreśla jednak, że część seniorów nadal pada ofiarą takich oszustw, oddając swoje oszczędności lub decydując się na wzięcie kredytu.

Oszust stosujący metodę "na wnuczka" bardzo często rozpoczyna rozmowę od pytania: "Babciu/dziadku poznajesz mnie?". Nieświadomy dziadek albo babcia podaje imię sądząc, że rozmawia z wnukiem lub inną osobą z rodziny. Wtedy osoba po drugiej stronie słuchawki potwierdza i opowiada historyjkę, że pilnie potrzebuje pieniędzy, bo musi spłacić dług lub coś pilnie kupić.

Kiedy oszustowi udaje się nakłonić seniora do udzielenia pożyczki, informuje, że nie będzie mógł osobiście przyjść po pieniądze i że odbierze je inna osoba. Ta, biorąc pieniądze przekazuje babci czy dziadkowi telefon komórkowy, umożliwiający ponowną rozmowę z fałszywym wnuczkiem, czy jego znajomym. Ma to dodatkowo uwiarygodnić konieczność przekazania pieniędzy.

Z kolei w oszustwie "na policjanta CBŚ" przestępca dzwoni i podaje się za krewnego, prosząc o szybką pomoc finansową z powodu np. nagłej choroby czy jakiegoś wypadku. Rozmówca informuje, że ważne jest szybkie działanie, a jeśli senior nie ma gotówki w domu, to może ją wypłacić z banku, a nawet zaciągnąć kredyt.

Następnie na ten sam numer dzwoni inna osoba podająca się za funkcjonariusza policji lub Centralnego Biura Śledczego. Informuje, że senior mógł stać się właśnie ofiarą wyłudzenia, ale na szczęście policja obserwuje oszusta i może zatrzymać go na gorącym uczynku.

Fałszywy funkcjonariusz przekonuje, że potrzebna będzie współpraca - chodzi o przekazanie pieniędzy, które zostaną wykorzystane do przygotowania fikcyjnej prowokacji. Zapewnia, że po całej akcji pieniądze zostaną zwrócone. Niestety część seniorów w przekonaniu, że pomaga policji, przekazuje pieniądze oszustom.

Policjanci radzą - aby nie dać się oszukać "fałszywemu" wnuczkowi czy policjantowi, po odebraniu telefonu nie należy wpadać w panikę, tylko zapytać, kim dzwoniący jest dla naszego krewnego i zapisać dane telefonującej osoby (przynajmniej imię i nazwisko). Po zakończeniu rozmowy najlepiej zadzwonić do krewnego, którego znajomym ma być osoba telefonująca i opowiedzieć o całym zdarzeniu. W żadnym wypadku nie przekazywać pieniędzy nieznajomemu ani nie robić przelewu na jego konto, nigdy także nie zgadzać się kredyt pod wpływem nacisku osób trzecich.

W każdym przypadku można od razu powiadomić policję telefonując pod numer 997 lub 112.

Choć w tym przypadku policjanci ostrzegają, że oszuści stosują pewien trick. Proszą seniora żeby się nie rozłączał i wybrał na klawiaturze telefonu nr policji, a następnie oddają słuchawkę swojemu wspólnikowi. Senior jest przekonany, że zadzwonił na policję, gdy tymczasem połączenie nie zostało przerwane i druga odzywająca się w słuchawce osoba to wspólnik przestępcy.

Dlatego bardzo ważne jest, by przerwać połączenie i dopiero wtedy wybrać numer 997 lub 112.

 

Pliki do pobrania

  • 6.83 MB
Powrót na górę strony