Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Profilaktyka w walce z narkotykami i dopalaczami w Gnieźnie

Data publikacji 25.02.2016

Przykładowy obrazW środę, 24 lutego 2016 roku w III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie przy ul. Jana III Sobieskiego 20 odbyły się spotkania z młodzieżą klas pierwszych. Tematem przewodnim były uzależnienia od różnego rodzaju narkotyków, w tym dopalaczy. W czasie lekcji, które przeprowadził asp. Krzysztof Socha z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii zostały poruszone podstawowe zasady prawidłowego reagowania na współczesne zagrożenie idące za uzależnieniem od nowych narkotyków.

 

Wychowawcy i uczniowie są żywo zainteresowani problematyką pojawiania się nowych narkotyków na rynku w tym tzw. „dopalaczy”. Łatwością ich dostania przez różne formy i kanały dystrybucji. Młodzież jest zaniepokojona skutkami „brania narkotyków” i chce wspomóc nowe inicjatywy ze strony Policji w zapobieganiu i zwalczaniu problemu. Chętnie słucha prelegentów bo mówią w oparciu o fakty i doświadczenie.

Podczas spotkania, które odbyło się w środę w III LO prowadzący przedstawił w sposób przejrzysty czym są narkotyki w ich różnych odmianach. Omówił ich działanie i skutki tak często tragiczne w życiu człowieka. Młodzież dowiedziała się, gdzie najczęściej szuka się przyczyn problemu „sięgania po narkotyki”. Spotkania w klasach zostały przyjęte przez uczniów i wychowawców w sposób pozytywny. Młodzież wyraziła chęć częstszych spotkań  na ten temat nie tylko w obecności policjantów, ale także innych służb podejmujących „walkę” z tym problemem. Godna uwagi była reakcja młodzieży na obecność Policji w szkole, że nie jest ona pozostawiona sama na radzenie sobie z pojawieniem się problemu narkotykowego. Zwracano uwagę na słuszność inicjatywy, że Policja wspólnie z palcówkami oświatowymi podejmuje ten temat. Policja na podstawie statystyk i prowadzonych spraw wie, jakie spustoszenie niesie za sobą szukanie nowych doznań przy pomocy narkotyków. Młodzież sama przyznaje, że główną przyczyną 'sięgania po narkotyki” jest świadoma bezczynność i monotonia   codzienności życia. Właściwą drogą unikania faktu „sięgania po narkotyki” jest pasja i zainteresowania np.: uprawianiem sportu, czy innego dobrego hobby. Młodzież krytykuje łatwość dostępu do narkotyków i pyta Policję, co ona w tym kierunku robi, aby tak nie było. Jest to trudne zadanie do realizacji ponieważ bez dobrej woli młodzieży i społeczeństwa Policja choćby miała najdoskonalsze narzędzia problemu nie wyeliminuje w całości. Problem tkwi w człowieku.

 tekst - Arkadiusz Wieczorek

 

Przykładowy obraz
 
Przykładowy obraz
 
 Przykładowy obraz
 
 Przykładowy obraz
 
 Przykładowy obraz
 
 Przykładowy obraz
 

 

Powrót na górę strony