Podsumowanie wakacji 2019 - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

Podsumowanie wakacji 2019

Data publikacji 06.09.2019

Koniec wakacji. Uczniowie zakończyli letni wypoczynek i wrócili do codziennych obowiązków. Dla policjantów był to czas intensywnej pracy mającej zapewnić bezpieczeństwo odpoczywającym na terenie naszego powiatu.

 

Podczas wakacji gnieźnieńscy policjanci prowadzili liczne działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Z jednej strony były to wzmożone kontrole, z drugiej – akcje edukacyjne. Policjanci z komórek profilaktycznych spotykali się z półkolonistani, młodzieżą na obozach harcerskich, gdzie mówili o bezpieczeństwie ale również sprawdzali czy obozy są prawidłowo zabezpieczone. Były również wizyty najmłodszych w gnieźnieńskiej komendzie.

Wakacje to także czas imprez masowych, które zabezpieczali nasi policjanci oraz koledzy np. strażnicy miejscy. Funkcjonariusze przy okazji angażowali się w różnego rodzaju pikniki, festyny i imprezy promujące bezpieczeństwo. Przy stoiskach policyjnych odbywały gry, zabawy, konkursy prowadzone przez funkcjonariuszy.

W okresie wakacyjnym na drogach powiatu najbardziej wzmożony ruch kołowy był na drogach krajowych oraz trasach prowadzących do miejscowości wypoczynkowych. Policjanci ruchu drogowego podczas działań „Bezpieczne wakacje 2019”, czuwając nad bezpieczeństwem na drogach, kontrolowali prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów. Mundurowi w białych czapkach szczegółowo sprawdzali także autobusy przewożące dzieci na kolonie czy obozy.

Od początku wakacji tj. od 21 czerwca do 2 września br. na drogach powiatowych doszło do 27 wypadków, w których rannych zostało 36 osób, a śmierć poniosło 5 osób. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego było to 21 wypadków, w których 21 osób odniosło obrażenia ciała, a 2 osoby poniosły śmierć. Policjanci odnotowali również 277 kolizji (2018 - 264).

Pomimo wielu apeli oraz prowadzonych działań profilaktycznych, podczas działań „Bezpieczne wakacje 2019” na gnieźnieńskich drogach zatrzymano 25 nietrzeźwych kierujących (2018 - 21) tj. tych co odpowiedzą za przestępstwo, za które grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Policjanci zatrzymali również prawo jazdy 14 kierującym po użyciu alkoholu (2018-15). Jednak uwagę trzeba zwrócić na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. W okresie wakacyjnym policjanci drogówki ujawnili na terenie naszego powiatu aż 79 takich przypadków (2018 – 15). Kierowcy ci na trzy miesiące utracili prawa jazdy.