Bezpieczni za granicą - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

Bezpieczni za granicą

Data publikacji 06.08.2018

Wakacje kojarzą nam się z przyjemnościami, mile spędzonym czasem wśród przyjaciół i rodziny, a także z wyjazdami, również zagranicznymi, z których wracamy naładowani pozytywną energią. Niestety czasami na naszej drodze mogą pojawić się osoby, które wykorzystując naszą niewiedzę i zbytnie zaufanie będą chciały nas oszukać. By tak się nie stało warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

 

Policjanci z komendy powiatowej w Gnieźnie jeszcze przed wakacjami przeprowadzili spotkania z młodzieżą na temat handlu ludźmi. Młodzież biorąca w nich udział mogła dowiedzieć się jak ustrzec się przed zagrożeniami, które mogą na nich czyhać podczas wakacyjnego wypoczynku.

Najwięcej pytań było zadawanych na temat zawierania umów czy sprawdzania ofert pracy. Policjantki przekazały cenne informacje jak mogą działać osoby, które chcą swoją ofiarę zwerbować do niewolniczej pracy czy seksbiznesu. Prowadzone działania mają zobrazować problem handlu ludźmi oraz organami, przymusowa praca w warunkach niewolniczych czy w seksbiznesie. Na ten proceder narażone są nie tylko kobiety, ale także dzieci, młodzież i dorośli mężczyźni.

Pamiętajmy zawsze o zachowaniu ostrożności w nawiązywaniu kontaktów z nowo poznanymi osobami czy zawieraniu umów o pracę. Eksperci radzą, by domagać się umowy o pracę w języku polskim i dowiedzieć się, jak najwięcej na temat przyszłego miejsca pracy. Warto też zaopatrzyć się w ważne adresy, m.in. policji czy konsulatu, a także poinformować rodzinę o planach, umówić się na regularne telefony z zaufaną osobą podczas pobytu za granicą, a nawet ustalić hasło, które będzie można użyć w sytuacji, gdy nie będzie można powiedzieć o problemach wprost przez telefon.

Organizacje pozarządowe zalecają również, żeby przed wyjazdem zrobić kserokopie dokumentów i z aktualną fotografią zostawić rodzinie.