Ostrzegamy przed dopalaczami - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

Ostrzegamy przed dopalaczami

Data publikacji 03.08.2018

Dopalacze to potoczna nazwa grupy substancji o działaniu psychoaktywnym. Występują pod wieloma postaciami, a ich skład często nie jest podawany na opakowaniach. Stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Objawy zatrucia dopalaczami są bardzo różne (np. agresja połączona z drgawkami, bełkotliwa mowa, wymioty, wysoka gorączka, wahania nastroju, otępienie, brak kontaktu z osobą).

 

Dopalacze stanowią śmiertelne zagrożenie. Policjanci ostrzegają, że producenci i sprzedawcy kierują się przede wszystkim zyskiem, z nic mając ludzkie życie. Sprzedaż specyfików najczęściej jest dokonywana poprzez internet. Apelujemy - nie kupujcie i nie próbujcie zażywać jakichkolwiek substancji nieznanego pochodzenia. To po prostu grozi utratą zdrowia a nawet śmiercią.

Substancje te mogą w sposób trwały uszkodzić serce, wątrobę, nerki czy mózg. Problem zażywania dopalaczy dotyka głównie ludzi młodych, ale przeciwdziałanie temu zagrożeniu jest wyzwaniem dla nas wszystkich. Skład deklarowany na opakowaniu może się różnić od składu rzeczywistego, w skład preparatu mogą wchodzić substancje niezadeklarowane przez producenta, mogą występować duże różnice w składzie i działaniu pomiędzy tymi samymi produktami, skład jakościowy i ilościowy produktu sprzedawanego jako „dopalacze” jest zmienny, dopalacze są równie niebezpieczne jak narkotyki, uzależniają i stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia.

Jeszcze raz podkreślamy: nawet jednorazowe użycie może doprowadzić do nałogu, a zażywane środki grożą utratą zdrowia i życia.